Trening Funkcjonalny
Źródło: Jacek Sufin
11 Jan 2012 23:27
tagi:
Gomola Trans Airco, Centrum Synergia, Trening funkcjonalny
RSS Wyślij e-mail Drukuj
Umówiliśmy się na spotkanie z Pawłem Niewiadomym, pracującym w Centrum Synergia – zaangażowanym fizjoterapeutą, trenerem przygotowania motorycznego, ekspertem w dziedzinie treningu personalnego. Tematem naszej rozmowy jest pewne novum w światku kolarskim – przygotowanie motoryczne. Pawła zastaliśmy podczas pracy z kolarzami grupy Gomola Trans Airco.

Jacek Sufin: - Witaj. Trener przygotowania motorycznego – kto to jest i co może zaoferować sportowcowi?

Paweł Niewiadomy – Cześć. Trener przygotowania motorycznego to osoba odpowiedzialna za opracowanie i przeprowadzenie indywidualnego planu treningowego mającego na celu przygotowanie osoby do konkretnej dyscypliny sportowej, czy też powrotu do pełnej sprawności fizycznej po kontuzji. W ostatnich latach bardzo mocno rozwinęła się koncepcja kształtowania zdolności motorycznych oparta na treningu funkcjonalnym i ja właśnie pracuje w tej koncepcji, która zdecydowanie jest najlepiej udokumentowana naukowo i odnosi się bezpośrednio do fizjologii człowieka.

- Czym różni się trening funkcjonalny od powszechnie rozumianego pojęcia treningu?

Synergia


- Trening funkcjonalny to nowoczesna koncepcja dająca ogromne bezpieczeństwo kształtowania zdolności motorycznych we wzorcach ruchowych najbardziej odzwierciedlających podejmowaną aktywność fizyczną. Na bazie odpowiednio zaprogramowanego planu treningowego opartego na diagnostyce funkcjonalnej, czyli testach oceniających potencjał motoryczny zawodnika i jego tzw. „słabe ogniwa”, które bardzo często są źródłem kontuzji i urazów pojawiających się w wyniku podejmowania aktywności fizycznej, ale także obniżają naturalne możliwości motoryczne, co bezpośrednio wpływa na spadek wyników sportowych. Budowany jest odpowiedni trening zajmujący się „walką” z tym, co jest najbardziej wadliwie, dzięki czemu możliwa jest bardziej efektywna praca, często z większymi obciążeniami i minimalnym ryzykiem urazu. Ważne jest również podkreślenie faktu, ze głównym obciążeniem treningowym jest własna masa ciała, z którą zdecydowana większość populacji najzwyczajniej sobie nie radzi.

- A trening personalny?

- Trening personalny to indywidualnie prowadzona jednostka, w której dobór środków treningowych, zależy zawsze od nakreślonego celu, którym przykładowo może być powrót do pełnej sprawności fizycznej po procesie rehabilitacji, przygotowanie do sezonu sportowego, czy też osiągnięcie wysokiej formy.

- Czy trening funkcjonalny mógłby pomóc kolarzom, a szczególnie kolarzom górskim?

Synergia


- Oczywiście, że tak. Można nawet powiedzieć, że biorąc pod uwagę pozycję na rowerze, która niestety nie jest zbytnio funkcjonalna względem sposobu poruszania człowieka, jest to trening zbawienny dla układu ruchu.

- Co w takim treningu jest fundamentalne dla kolarza?

- Analizując biomechanikę kolarza i nasze doświadczenia w pracy z tym środowiskiem w Centrum Synergia widzimy wiele problemów pojawiających się z niewydolności aparatu ruchu. Najczęstsze to dolegliwości bólowe głównie lędźwiowego odcinka kręgosłupa, problemy ze stawami barkowymi, kolanowymi oraz biodrowymi. Większość z tych dysfunkcji wiąże się z niefunkcjonalną pracą konkretnych segmentów ciała, u podstaw których leży niestabilność mięśniowa i to praca nad szeroko pojętą stabilizacją ciała jest fundamentem pracy treningowej.

- Jakie doświadczenia treningowe masz w środowisku kolarskim?

- Już drugi sezon mam przyjemność prowadzić jednostki treningowe dla grupy kolarskiej Gomola Trans Airco. Wdrażamy program treningów funkcjonalnych mający na celu przede wszystkim prewencje urazów związanych z jazdą na rowerze w terenie oraz ogólne wzmocnienie aparatu ruchu, szczególnie tych segmentów ciała, które w tej aktywności nie są wykorzystywane, a z punktu widzenia mechaniki pracy kolarza są bardzo istotne.

- Jaki jest odbiór kolarzy uczestniczących w tych treningach?

Synergia


- Moim zdaniem bardzo dobry. Ci, którzy regularnie uczęszczają na jednostki treningowe widzą u siebie znaczy progres możliwości w wykonywanych ćwiczeniach. Obserwują, że treningi te mają wpływ na komfort ich jazdy na rowerze, dają im możliwość dłuższej i bardziej efektywnej pracy treningowej oraz - co z mojego punktu widzenia jest najważniejsze - nie uskarżają się na dolegliwości bólowe które obserwowali wcześniej.

- Czy mógłbyś polecić treningi funkcjonalne kolarzom?

- Zdecydowanie tak. Myślę, że to co wcześniej powiedziałem już dość mocno uzasadnia sens tych treningów, ale warto tutaj podkreślić, iż bardzo wiele osób rozpoczyna swoją karierę kolarską nie analizując swoich możliwości i wchodząc często w ciężki system treningowy, co dość szybko powoduje problemy z własnym ciałem. Trening funkcjonalny jest w stanie doskonale przygotować do podejmowania aktywności fizycznej na rowerze, a co za tym idzie zwiększyć efektywność i przyjemność z samej jazdy. Pamiętajmy jednak o tym, że trening ten ma sens tylko wtedy, gdy jest prowadzony przez osobę mającą wiedzę i doświadczenie w realizacji pracy funkcjonalnej; W innym przypadku można bardzo łatwo uszkodzić swoje ciało.

- Nie jest to dość powszechna metoda w środowisku kolarskim, a przynajmniej nie jest o niej zbyt głośno. Co Ty na to?

- Cóż, świat nie stoi w miejscu, rozwija się w wielu aspektach, a wraz z nim i dziedzina, którą omówiliśmy. Moim i nie tylko moim zdaniem, jest to właściwy kierunek. Może przekona Cię fakt, że tę metodę, wzbogaconą o zajęcia praktyczne prezentowaliśmy na warsztatach MTB w Centrum Diagnostyki Sportowej „Diagnostix”. W rolę uczniów wcieli się wówczas, między innymi, Marek Galiński i Paweł Urbańczyk. Są to nazwiska, że tak powiem, z górnej półki, jeśli chodzi o środowisko MTB. Dodam, że wyżej wymienieni byli bardzo zadowoleni i wdrożyli proponowaną przez nas metodę we swoich grupach kolarskich.

- Przekonałeś mnie, dziękuję za rozmowę.

- Bardzo proszę i zapraszam na trening motoryczny.

Komentarze:
Tego artykułu jeszcze nikt nie skomentował.
Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby skomentować ten artykuł.
Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się i w pełni korzystaj z usług serwisu.
Grupa Kolarska
Gomola Trans Airco
Get the Flash Player to see this rotator.
Wirtualne360
Gomola Trans Airco
Panorama 360, Gomola Trans Airco  - Team MTB

Najpopularniejsze artykuły
Subskrypcja
Promuj serwis LoveBikes.pl
RSS Wyślij e-mail Facebook Śledzik Gadu-Gadu Twitter Blip Buzz Wykop



Polecamy
Wejdź i zobacz!
Wspieramy:
MTB Marathon MTB Trophy MTB Challenge
© 2012-2016 Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie zawartości serwisu zabronione.
All right’s reserved.